Kwiaty jak motyle

Dziś o malowaniu akwareli na dużym formacie.

kwiaty jak motyle

Praca powstała na arkuszu 50x70cm. Niesamowicie trudna sprawa, akwarela na dużym formacie! Użyłam papieru Fabriano Artistico z bawełny. O ile akwareliści z całego świata wychwalać będą pod niebo papiery bawełniane (są drogie i podobno najlepsze), o tyle ja cudów nie widzę.  Papier się niesamowicie faluje, przy gramaturze 300g/m nie powinno to  mieć miejsca, myślałam że może mieć na to wpływ rozmiar, ale nie – zaczęłam pracę na mniejszym formacie, i problem nadal występuje; nie pomaga namaczanie arkusza przed malowaniem. Tworzą się koszmarne grzyby – miałam nie lada problem, żeby je zamaskować. Myślę, że temat grzybów akwarelowych rozwiniemy, bo to problem, z którym zmaga się wielu początkujących akwarelistów, ale ta praca nie jest jeszcze dobrym przykładem.

Wracając do malowania akwarelą na dużym formacie – problem stanowi panowanie nad całym arkuszem, nad równomiernym rozkładanie się plam farby i utrzymywaniu wilgotności, przy malowaniu mokre w mokre. Często skupiałam się nad jednym fragmentem obrazu, podczas gdy reszta wysychała. Nieoceniony w tym momencie okazał się spryskiwacz, bo nawilża duże obszary, dzięki niemu nie tworzą się nieładne plamy, i nie rozmazuje się już położony pigment, jak przy zwilżaniu papieru pędzlem. Ale nie uniknęłam błędów – niektóre kwiaty, niektóre płatki były wymywane męczone po kilka razy, i to niestety widać. Wniosek – nie poprawiać za dużo 🙂 tutaj zaleta papieru – bardzo dobrze znosi wielokrotne wymywanie i szorowanie, ale do białości wyczyścić się nie da. Istotne jest zaplanowanie wszystkiego od początku, rozkład świateł i cieni. Warto też zwrócić uwagę na zastosowanie soli, która odpycha farbę i tworzy ciekawe wzory.

Kwiaty storczyka, inspiracja prozaiczna – zbiór darmowych tapet na pulpit gdzieś w sieci. Zmieniłam kadr i niektóre elementy, poza tym, jeśli zdjęcie był udostępnione do ogólnego użytku, jak wyglądają prawa autorskie do zdjęcia? To zawsze delikatny temat, malowanie z cudzych zdjęć. Podkrada się kadr, światło, kompozycje. Miło, jeśli mam możliwość skontaktować się z autorem fotografii, która mnie zainspirowała, mogę zapytać, czy nie ma nic przeciwko, staram się linkować autorów zdjęć pod pracą. A co w tym przypadku, kiedy autora nie ma, nie jest mi znany?

Reklamy

About patriszkarch

Dostałam od życia kilka prezentów: wrażliwość na piękno, ukochanie dla świata, uwielbienie dla życia i umiłowanie dla pisanego słowa. Wszystkim co mam - dzielę się.

Posted on 6 stycznia 2014, in Art - poem and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Storczyki kocham… przypominają mi te w mojej sypialni. Chodzi o kolorystykę i gęstość 🙂
    Idealnie odwzorowane…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Pokolenie Ikea

Cześć. Jestem Piotr C. Jestem blogerem, pisarzem i opowiadam historie.

Chwile ulotne

wszystko jest poezją...

nanibo

"Make art not war"

Ławki uliczne

Prezentujemy ławki uliczne oraz inne meble miejskie

Blog o Malarstwie - techniki i produkty malarskie

Blog o malarstwie - techniki, materiały, informacje

CyberJogin

Każdy przejaw ruchu to emanacja wszechobecnej świadomości której jesteśmy częścią. Czerp wewnętrzną moc u jej źródła.

Życie to gra

Into the wild.

Gdybym dorosła

rzecz o tym jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zacząć się nim cieszyć

Jb's home

Just another WordPress.com weblog

Nieznane brzegi

Dziennikarstwo i komunikowanie masowe. Opisuje Karol Kostrzewa

Rozwój i Świadomość

There are no ordinary moments...

%d blogerów lubi to: