Siać dobro

Wyobraź sobie, że idziesz ulicą. Znajdujesz portfel. Podnosisz go, a tam – wszystko. Dowód, prawo jazdy, karty płatnicze, karta stałego klienta w Tesco. I 1000 zł w gotówce. Co robisz?

Niektórzy pewnie odpowiedzą – oddaję, odsyłam cały portfel wraz z zawartością na adres z dowodu. Ktoś inny pójdzie pod ów adres z nadzieją na nagrodę albo choć dobre słowo. Ktoś inny zabierze pieniądze a resztę odda ze słowami ‚Tak już znalazłem’. A jeszcze ktoś nie odda wcale, tylko obsłuży się gotówką. Ilu ludzi, tyle rozwiązań.

Myślę, że nie pomylę się dużo, jeśli stwierdzę, iż żyjemy w czasach o mocnym zaniku moralności. Jeśli taka sytuacja zdarzyłaby się już naszym rodzicom, bądź dziadkom, prawdopodobieństwo, że portfel wróci do właściciela w stanie nienaruszonym, jest dużo większe niż obecnie. Dziś oddanie go i nieskorzystanie z gotówki jest postrzegane jako frajerstwo. Wiele zachowań zasad dawniej cenionych jest dziś postrzegane jako frajerstwo. Bo zasady nie są już żadną wartością.

W dzisiejszym świecie nie ma wartości. Nie ma już Boga, Honoru, Prawości, Cnoty. Osiągnęliśmy czas, kiedy najwyższą wartością stał się pieniądz. I myślę, że to straszne, bo za pieniądzem idzie cwaniactwo, kombinowanie i brak skrupułów w dążeniu do celu. Bo ludzie kierujący się zasadami, są postrzegani jako frajerzy, bo tacy ludzie zawsze dadzą się wykorzystać i zniszczyć, więc jest ich coraz mniej. Dobrzy, prawi ludzie zawsze będą mieli gorzej w konfrontacji z tymi złymi. Aż w końcu, po kolejnej porażce, sami uczą się kombinowania.

I potem się dziwisz, że ten świat wygląda tak, jak wygląda.

Co możemy zrobić?

Siać dobro.

Mówmy o tym, siejmy w ludziach dobre wartości. W społeczeństwie trzeba ponownie zaszczepić moralność jako coś pozytywnego, sprawić, by ludzie znów uwierzyli, że moralność jest dobra, jest właściwa, że może być powodem do dumy. Kiedyś człowiek bez zasad, bez wartości, był człowiekiem zdegenerowanym, niegodnym szacunku. Dziś stereotyp się zmienił, ludzie zaradni, którzy umieją kombinować są najbardziej poważani, z tego względu, że najłatwiej jest im urządzić się w świecie i żyć dostatnio, na poziomie. I wszelkie inne wartości przestają mieć znaczenie.
W pewnym sensie, wraz z rozwojem społeczeństwa zmienia się również poziom świadomości ludzi – od tego najbardziej egocentrycznego, dziecięcego postrzegania, aż do teraz, kiedy jesteśmy w stanie przyjąć inny punkt widzenia, przyjąć, że nie tylko moje dobro jest najważniejsze, ale i pozostałych ludzi. Wszystko na siebie wpływa – moje szczęście, szczęście innych. Może najwyższy czas zauważyć, że uszczęśliwiając tylko siebie, unieszczęśliwiasz innych, a to , prędzej czy później, doprowadzi do tego, że sam będziesz nieszczęśliwy? Może najwyższy czas rozszerzyć nieco horyzonty, i popatrzeć nieco dalej, niż czubek własnego nosa? Dopiero gdy się rozejrzysz, zobaczysz, ile świata jest poza tobą.
Nie warto być egoistą na dłuższą metę. Jeśli każdy będzie walczył tylko o swoje szczęście, to wszyscy będą nieszczęśliwi.

Jeśli każdy będzie się starał o czyjeś szczęście, to wszyscy będą szczęśliwi.

„Dobro raz zasiane, wróci do ciebie po stokroć”

Image Hosted by ImageShack.us

Reklamy

About patriszkarch

Dostałam od życia kilka prezentów: wrażliwość na piękno, ukochanie dla świata, uwielbienie dla życia i umiłowanie dla pisanego słowa. Wszystkim co mam - dzielę się.

Posted on 24 września 2013, in Świadomość and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

 1. No i biedrona rozwaliła mnie na łopatki.
  Cudowna, nie wiem jak inaczej napisać, brakuje mi liter na klawiaturze, by ubrać to w słowa.
  Zachwycam się od niedawna światem zwierząt w makro.
  Na twojej stronie http://pczekajska.wix.com/projektowanieogrodow w zakładce Akwarele, jest dodany taki obraz w górnym, lewym rogu, czyli pierwszy.

  Jak dla mnie wiesz co przedstawia? Elficzkę, która właśnie się obudziła; jest wschód słońca, a ona za chwilkę zacznie się przeciąąąągać po dobrej nocy…
  Inspiruje mnie ten świat makro… 🙂

  I właśnie Elficzka jest moim #1!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Pokolenie Ikea

Cześć. Jestem Piotr C. Jestem blogerem, pisarzem i opowiadam historie.

Chwile ulotne

wszystko jest poezją...

nanibo

"Make art not war"

Ławki uliczne

Prezentujemy ławki uliczne oraz inne meble miejskie

Blog o Malarstwie - techniki i produkty malarskie

Blog o malarstwie - techniki, materiały, informacje

CyberJogin

Każdy przejaw ruchu to emanacja wszechobecnej świadomości której jesteśmy częścią. Czerp wewnętrzną moc u jej źródła.

Życie to gra

Into the wild.

Gdybym dorosła

rzecz o tym jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zacząć się nim cieszyć

Jb's home

Just another WordPress.com weblog

Nieznane brzegi

Dziennikarstwo i komunikowanie masowe. Opisuje Karol Kostrzewa

Rozwój i Świadomość

There are no ordinary moments...

%d blogerów lubi to: