Percepcja przestrzeni

Nasze zmysły są skonstruowane w ten sposób, żeby umiejscowić nas w świecie pełnym obiektów. Widzimy światło odbijające się od powierzchni przedmiotów, słyszymy fale dźwiękowe, emitowane przez obiekty, odbijające się od innych obiektów, dotykamy rozmaitych materialnych rzeczy… Nasz świat składa się z samych przedmiotów, prawda? Ty także jesteś jakimś materialnym obiektem w materialnym świecie. Ale czy ktoś z Was pomyślał kiedyś, że wszystkie takie materialne obiekty muszą być umieszczone w jakiejś przestrzeni? Bez przestrzeni obiekty nie maja prawa istnieć, nie byłyby oddzielnymi obiektami, a jakąś horrendalną całością. W gruncie rzeczy nie widzimy przestrzeni, koncentrując się tylko na tym, co się w niej znajduje. Nie zdajemy sobie sprawę, że tego rodzaju dualność „przestrzeń-obiekt” – jest czymś naturalnym, nie zauważamy drugiego, niematerialnego aspektu rzeczywistości, czyli pustki. Wiedzieliście, że cały świat jest dualny? Światło nie istnieje bez ciemności, dobro nie istniałoby, gdybyśmy nie mogli odnieść go do zła, ciepło nie byłoby tak przyjemne, gdybyśmy nie doświadczali zimna. Pojedyncze obiekty nie mogłyby istnieć bez przestrzeni w której są zawieszone.

Czym zatem jest przestrzeń? Najprościej mówiąc – jest to wszystko to, czego nie ma. Przestrzeni nie można dotknąć, poczuć ani zbadać. Jest pustką. Jeśli jest w niej coś, co możemy nazwać, nie jest to  już przestrzeń, a obiekt, forma; przestrzeń nie jest obiektem, jest nicością, jest pomiędzy wszystkim. Przestrzeń jest niezauważalna, ale tylko dzięki niej możemy postrzegać obiekty.

Idealnym sposobem na zauważenie przestrzeni jest spojrzenie na rozgwieżdżone niebo. Nasze oko będzie widziało je takim, za jakie uważali je starożytni  – jako granatowa płachtę, do której ktoś poprzyklejał złote drobinki. Starożytni nadali tym plamkom nazwy, które i my potrafimy im przyporządkować. Kiedy wychodzisz nocą na zewnątrz i widzisz gwiazdy, co widzisz? Czy tylko plamki na niebie, które umiesz nazwać? A może zdajesz sobie sprawę z tego, że to nie plamki, tylko gwiazdy, obiekty oddalone o ciebie od miliony lat świetlnych? Gwiazdy zawieszone są w przestrzeni tak ogromnej, że nie jesteśmy w stanie jej ogarnąć umysłem. Przestrzeń jest nieodłączną częścią kosmosu, jest elementem tak samo ważnym jak gwiazdy, planety i czarne dziury.

Tak samo jest ze światem, którego  na co dzień doświadczamy. Stykamy się z obiektami w jakiejś formie, ale odbieramy je jako autonomiczne tylko dzięki temu, że znajdują się w określonej przestrzeni. Możemy w ten sposób zejść jeszcze głębiej –  bo z czego składają się wszystkie rzeczy, jeśli nie z atomów, czyli protonów, elektronów i olbrzymiej pomiędzy nimi przestrzeni? Ten wymiar odległości jest również nieosiągalny dla naszych zmysłów, podobnie jak wymiar kosmosu, ale jest jednakowo ważny. Dowodzi, że cały nasz świat, cała rzeczywistość jest nieustającą grą przestrzeni i obiektów, od najdrobniejszych atomów, komórek, po ogromne ciała niebieskie w kosmosie. I wszędzie, w każdym materialnym elemencie świata, na którym tak się skupiamy, wibruje ta sama, niezmienna przestrzeń.

About patriszkarch

Dostałam od życia kilka prezentów: wrażliwość na piękno, ukochanie dla świata, uwielbienie dla życia i umiłowanie dla pisanego słowa. Wszystkim co mam - dzielę się.

Posted on 26 września 2012, in Świadomość and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Pokolenie Ikea

Cześć. Jestem Piotr C. Jestem blogerem, pisarzem i opowiadam historie.

Chwile ulotne

wszystko jest poezją...

nanibo

"Make art not war"

Ławki uliczne

Prezentujemy ławki uliczne oraz inne meble miejskie

Blog o Malarstwie - techniki i produkty malarskie

Blog o malarstwie - techniki, materiały, informacje

CyberJogin

Każdy przejaw ruchu to emanacja wszechobecnej świadomości której jesteśmy częścią. Czerp wewnętrzną moc u jej źródła.

Życie to gra

Into the wild.

Gdybym dorosła

rzecz o tym jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zacząć się nim cieszyć

Jb's home

Just another WordPress.com weblog

Nieznane brzegi

Dziennikarstwo i komunikowanie masowe. Opisuje Karol Kostrzewa

Rozwój i Świadomość

There are no ordinary moments...

%d blogerów lubi to: