O percepcji ciąg dalszy

Chciałabym wrócić do interpretacji bodźców przez umysł. Jak wiemy, wszystkie doznania są poddawane obróbce, i do naszej świadomości docierają przez pryzmat naszych myśli i przekonań, zatem możemy uznać, że rzeczywistość, którą widzimy, jest zniekształcona. Jaka jest w takim razie naprawdę? Rzeczywistość, jak sama nazwa wskazuje, powinna być czymś rzeczywistym; fakt, iż ja odbieram ją w zniekształcony sposób sprawia, że nie widzę prawdziwej rzeczywistości, tylko tą wykreowaną przez mój mózg. Czy to nie przerażające? Nie widzę prawdziwego świata, nie wiem, jaki jest. W pewnym sensie to, co uznałam za rzeczywiste, jest tylko w mojej głowie, nie jest stałe, nie jest oczywiste. Na pewnym poziomie to ja kreuję rzeczywistość; ty kreujesz swoją rzeczywistość, i być może obie te rzeczywistości nie mają ze sobą nic wspólnego, ponieważ dla nas obojga są one jednakowo rzeczywiste…  niemniej jednak, fakt istnienia dwóch lub więcej takich rzeczywistych rzeczywistości mógłby być zastanawiający, prawda? Jeśli czytasz te słowa, to znaczy, że ja istnieję w twojej rzeczywistości, ty zaś istniejesz w mojej, ponieważ do ciebie je napisałam. Jeśli rozszerzymy ten fakt na całą ludzkość, pojmiemy iż cały nasz świat składa się z takich małych, własnych rzeczywistości, które wzajemnie się zazębiają, nachodzą, napędzają wielopoziomowo. Złożoność całej takiej struktury jest nie do  pojęcia dla zwykłego, ludzkiego umysłu; a jednak działa.  System ten wciąż się rozwija, rozrasta i napędza, ponieważ te pojedyncze rzeczywistości wciąż się zmieniają, umierają, powstają nowe… Gdzieś w tym wszystkim musi być jakiś cel, sens, wyższa rzeczywistość, która obejmuje swoim zasięgiem te nasze, małe światy, a która, być może, sama jest tylko elementem jakiegoś zazębiającego się łańcucha….

Z drugiej strony, świat jest o wiele bardziej złożony, niż potrafimy to ogarnąć zmysłami. Nie docierają do nas promienie UV czy infradźwięki, nie mamy jednak wątpliwości, że one są, bo dysponujemy technologią która umożliwia ich wykrywanie. Dlaczego zatem kreujemy w naszych głowach świat, który przekracza nasze pojęcie?

Jedyną nasuwającą się odpowiedzią na to pytanie jest fakt, że ta właśnie  kreacja rzeczywistości nie zachodzi na poziomie materialnym, ale jakimś głębszym, duchowym. Dzięki temu możemy ciągle odkrywać, poznawać, rozwijać się, a także dążyć do poznania istoty tego świata z tej zwykłej, codziennej perspektywy. Ów głęboki, ponadmaterialny poziom, niedostępny na co dzień, przejawia się właśnie w owej niemierzalności wszechświata – tak jakby nie był on tylko dla nas, przez nas stworzony, ale miał inny, większy sens, przenikający przez wszystko, co jest. Ten właśnie sens, Duch, kreuje świat przez wszystkie istoty – przez ciebie, mnie, każdego – kreuje milion światów, które tak naprawdę są jednym.

Swoją drogą, chciałabym zobaczyć, jak wyglądałby świat, gdybyśmy widzieli niewidzialne promieniowanie i słyszeli te wszystkie dźwięki nie mieszczące się w naszej skali…

About patriszkarch

Dostałam od życia kilka prezentów: wrażliwość na piękno, ukochanie dla świata, uwielbienie dla życia i umiłowanie dla pisanego słowa. Wszystkim co mam - dzielę się.

Posted on 23 września 2012, in Świadomość and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Pokolenie Ikea

Cześć. Jestem Piotr C. Jestem blogerem, pisarzem i opowiadam historie.

Chwile ulotne

wszystko jest poezją...

nanibo

"Make art not war"

Ławki uliczne

Prezentujemy ławki uliczne oraz inne meble miejskie

Blog o Malarstwie - techniki i produkty malarskie

Blog o malarstwie - techniki, materiały, informacje

CyberJogin

Każdy przejaw ruchu to emanacja wszechobecnej świadomości której jesteśmy częścią. Czerp wewnętrzną moc u jej źródła.

Życie to gra

Into the wild.

Gdybym dorosła

rzecz o tym jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zacząć się nim cieszyć

Jb's home

Just another WordPress.com weblog

Nieznane brzegi

Dziennikarstwo i komunikowanie masowe. Opisuje Karol Kostrzewa

Rozwój i Świadomość

There are no ordinary moments...

%d blogerów lubi to: