Percepcja, czyli punkt widzenia

Percepcja jest to sposób odbierania i interpretowania wrażeń zmysłowych, wpływający na całokształt postrzeganego przez nas świata. Poprzez doznania zmysłowe widzimy świat w pewien określony sposób. Oczywiście nasze zmysły odbierają znacznie większa ilość bodźców, niż nasz umysł jest w stanie przetworzyć, dlatego podlegają starannej, choć bardzo szybkiej selekcji. Kryteria wyboru bodźców uznanych przez umysł za ważne są istotną częścią osobowości, podobnie jak sposób ich interpretacji.  Każde zarejestrowane doznanie zostaje poddane szczegółowej analizie, a następnie udostępniane świadomości – niestety bardzo często wypaczone przez różne podświadome filtry. Weźmy na przykład taką sytuację:  pan  Wojtek i pan Michał stoją na przystanku, czekając na tramwaj. Pan Wojtek wstał dziś rano uśmiechnięty, żona obudziła go całusem, przyniosła śniadanie do łóżka, jego syn powiedział dziś „tata”. Pan Michał za to zaspał do pracy, pokłócił się z żoną, uderzył głową o szafkę, kiedy wiązał buty. Obaj stoją na przystanku, czekając na ten sam tramwaj, który zaczyna się spóźniać. Co dzieje się w głowach obu panów? No cóż, pan Michał zapewne dostaje już białej gorączki, w duchu wyklinając całą komunikacje miejską, motorniczego i przeklęty budzik, który nie zadzwonił. Pan Wojtek za to czeka cierpliwie, i z zaledwie lekkim niepokojem myśli, że może się spóźnić do pracy. Na tym mniej więcej polega postrzeganie i interpretacja bodźców – w zależności od naszych podświadomych filtrów może nam się bardziej lub mniej podobać dany odcień zieleni dywanu. Dodatkowo twoja percepcja umiejscawia cię pośród wszystkich wydarzeń i odnosi wszystkie bodźce do twojej osoby, odpowiada za poczucie świadomości i oddzielenia od reszty świata.

Interesujący jest fakt, iż każdy człowiek ma odmienne mechanizmy percepcyjne. Sposób funkcjonowania twojego umysłu zależy od środowiska w jakim się wychowałeś. Każdy człowiek został poddany innym metodom wychowawczym, inne czynniki wpływały na rozwój jego osobowości – nawet bliźnięta maja nieco inny sposób postrzegania świata. Trudno zatem oczekiwać, ze wszyscy widzą rzeczywistość  w ten sam sposób, prawda? A jednak, wielu ludzi uważa, iż tylko ich punkt widzenia jest właściwy, najważniejszy, a także, że wszyscy ludzie wiedzą i czują to co oni. Oczywisty błąd, nieprawdaż? Szczytem głupoty jest zakładać, iż wszyscy ludzie postrzegają tak samo, jeśli wiemy, że każdy człowiek jest inną istotą, ale taki właśnie punkt widzenia prowadzi do wielu nieporozumień.

Istnieje możliwość przyjęcia innego punktu percepcji. Najprościej jest po prostu założyć różowe okulary (dosłownie!) i sprawdzić, jak wówczas wygląda świat. Spróbuj zamknąć szczelnie uszy, na przykład wytłumiającymi słuchawkami, załóż kolorowe okulary, wyeliminuj dotyk i rób wszystko przez cały dzień w rękawiczkach; sprawdź, jak wygląda świat w ten sposób.  Jeśli nie będziesz nic słyszał przez jedna godzinę, możesz wyobrazić sobie, jak czuje się osoba głucha. Jeśli założysz na oczy ciemną opaskę i spróbujesz poruszać się po mieszkaniu „tylko na słuch”, zobaczysz, jak czuje się osoba niewidoma. Potrafisz wczuć się w taką sytuację? Dobrze. A czy potrafisz zrozumieć czyjś sposób myślenia, przyjąć punkt widzenia innego człowieka?  Spróbuj, bo to bardzo wartościowe doświadczenie – jak on/ona widzi tą sytuację ze swojej strony? Zrozumienie cudzego punktu widzenia może prowadzić do rozwiązania bardzo wielu konfliktów.

About patriszkarch

Dostałam od życia kilka prezentów: wrażliwość na piękno, ukochanie dla świata, uwielbienie dla życia i umiłowanie dla pisanego słowa. Wszystkim co mam - dzielę się.

Posted on 21 września 2012, in Świadomość and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

 1. „Szczytem głupoty jest zakładać, iż wszyscy ludzie postrzegają tak samo, jeśli wiemy, że każdy człowiek jest inną istotą, ale taki właśnie punkt widzenia prowadzi do wielu nieporozumień.”

  Nie szczytem głupoty, a jak już nieświadomością (albo inaczej zawężoną świadomością). Staraj się nie zamieszać takich ocen.

  Ciekaw jestem jak często chodzisz w tych różowych okularach?? Czy gdzieś niedawno nie miałaś na nosie szarych? 😀
  Ogólnie fajny wpis.

  Masz pomysł jak pamiętać o tym, że mamy do dyspozycji nie tylko jeden punkt widzenia na naszą rzeczywistość? Tak w codziennych sprawach i kłopotach.

  Może to pytanie na dziś 🙂

 2. Różowy to tylko jeden z wielu kolorów które można nosić, a jego znaczenie jest tu tylko symboliczną grą słów… a i chyba różowe z kolorowych najłatwiej kupić 🙂
  Ciekawe właśnie jest to, w jaki sposób możemy na co dzień pamiętać o tym, że nie tylko moja perspektywa się liczy. Myślę że dobrze mogłoby się tu sprawdzić jakiegoś rodzaju kotwiczenie, które wyzwalałoby się na przykład pod wpływem negatywnego impulsu…. ale to sprawa do dokładniejszego przemyślenia 🙂 W każdym razie na pewno warto pamiętać o tym w każdej sytuacji!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Pokolenie Ikea

Cześć. Jestem Piotr C. Jestem blogerem, pisarzem i opowiadam historie.

Chwile ulotne

wszystko jest poezją...

nanibo

"Make art not war"

Ławki uliczne

Prezentujemy ławki uliczne oraz inne meble miejskie

Blog o Malarstwie - techniki i produkty malarskie

Blog o malarstwie - techniki, materiały, informacje

CyberJogin

Każdy przejaw ruchu to emanacja wszechobecnej świadomości której jesteśmy częścią. Czerp wewnętrzną moc u jej źródła.

Życie to gra

Into the wild.

Gdybym dorosła

rzecz o tym jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zacząć się nim cieszyć

Jb's home

Just another WordPress.com weblog

Nieznane brzegi

Dziennikarstwo i komunikowanie masowe. Opisuje Karol Kostrzewa

Rozwój i Świadomość

There are no ordinary moments...

%d blogerów lubi to: