O Równowadze

Czy ktoś z Was czytał kiedyś  „Czarnoksiężnika z Archipelagu” Ursuli Le Guin? Opowiada ona o chłopcu, który został czarnoksiężnikiem. Z pozoru banalna, a jednak niesamowicie głęboka treść porusza tematykę Równowagi, w jakiej znajduje się Wszechświat. Czarnoksiężnikowi nie wolno używać magii bez potrzeby, ponieważ ma on świadomość, że każde jego działanie może naruszyć naturalną równowagę świata i spowodować nieodwracalne zmiany istniejącego porządku.

„Ponoć taki drobiazg jak trzepot skrzydeł motyla, może spowodować tajfun na drugiej półkuli…” – oto nawiązanie do teorii chaosu, powszechnie znane jako „Efekt Motyla”. Teoria chaosu mówi nam, że najdrobniejsze zakłócenie w początkowym stadium zdarzenia wywołuje ogromne zmiany w jego końcowej fazie – w ten sposób kształtują się między innymi zjawiska atmosferyczne na naszej planecie.

Nie zamierzam nikogo przekonywać co do słuszności tej teorii, ani wykładać jej podstaw. Ale metafora motylego skrzydła dość dobrze obrazuje to, co chciałabym powiedzieć, a co zauważyła już pani Le Guin i wielu innych ludzi – że Wszechświat jest w Równowadze. Cały wszechświat; da się to zauważyć na wszystkich poziomach percepcji, od atomowego, komórkowego życia, poprzez świat który odbieramy bezpośrednio przez zmysły, aż do największych zdarzeń w kosmosie, być może nawet na dalszych poziomach których jeszcze nie odkryliśmy. My, jako ludzie, jesteśmy częścią tej równowagi, częścią wszechświata, dlatego z rozwagą powinniśmy dokonywać w nim wszelkich zmian, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć ich długofalowych skutków.

Dlaczego nie jesteśmy tego świadomi, tak jak wspomniany wcześniej Czarnoksiężnik? Ogromna część ludzkiej populacji nie zdaje sobie sprawy z istoty świata, z istnienia owej niemal magicznej równowagi, nie zastanawia się nad nią. Chciałabym, żebyś, czytając to, poczuł ją – ową wspólnotę ze światem, z przyrodą, powietrzem, z całym kosmosem. Działając całkiem nieświadomie wywołujemy zakłócenia w tym porządku, a zatem zakłócamy również swoje istnienie i swój byt. Spróbuj odnaleźć w sobie świadomość, poczucie bycia, spróbuj rozpuścić swoją świadomość we wszechświecie; bądź z nim jednością, bądź świadkiem Równowagi, pozornego chaosu, który w rzeczywistości jest porządkiem – bo jesteś tak samo istotną jego częścią jak ów motyl, który jednym poruszeniem skrzydeł jest w stanie wywołać tajfun… 

About patriszkarch

Dostałam od życia kilka prezentów: wrażliwość na piękno, ukochanie dla świata, uwielbienie dla życia i umiłowanie dla pisanego słowa. Wszystkim co mam - dzielę się.

Posted on 27 lipca 2012, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Pokolenie Ikea

Cześć. Jestem Piotr C. Jestem blogerem, pisarzem i opowiadam historie.

Chwile ulotne

wszystko jest poezją...

nanibo

"Make art not war"

Ławki uliczne

Prezentujemy ławki uliczne oraz inne meble miejskie

Blog o Malarstwie - techniki i produkty malarskie

Blog o malarstwie - techniki, materiały, informacje

CyberJogin

Każdy przejaw ruchu to emanacja wszechobecnej świadomości której jesteśmy częścią. Czerp wewnętrzną moc u jej źródła.

Życie to gra

Into the wild.

Gdybym dorosła

rzecz o tym jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zacząć się nim cieszyć

Jb's home

Just another WordPress.com weblog

Nieznane brzegi

Dziennikarstwo i komunikowanie masowe. Opisuje Karol Kostrzewa

Rozwój i Świadomość

There are no ordinary moments...

%d blogerów lubi to: