Szambo za płot

Czyli o ludziach, którym szkoda na szambiarkę.

W wielu miejscowościach nie ma jeszcze sprawnie działającej kanalizacji; ludzie pozbywają się nieczystości ze swoich domów, budując szamba. Szambo jako zbiornik teoretycznie zamknięty co jakiś czas zapełnia się i wymaga wybrania – czyni to zazwyczaj ekipa szambonurków wyposażonych w sprzęt specjalistyczny – szambiarkę, gdzieniegdzie określaną jako szambowóz.

Zacni panowie od szamba, z racji dosyć nieprzyjemnej istoty uprawianego zawodu, liczą sobie dość słono za usługę. Jeśli dodamy do tego kilkuosobową rodzinę lubującą się w kąpielach, praniu, sprzątaniu, otrzymujemy szambo zapełniające się co kilka dni,  oraz wydatek teoretyczny rzędu kilkuset złotych miesięcznie na wywóz nieczystości. Z tej racji wiele takich rodzin radzi sobie z nimi w inny sposób – mianowicie kupują pompkę, szlauch długi na „od szamba do płotu”, i wszelkie ścieki domowe lądują poza granicami posesji. Na polu, na drodze, albo ogólnie w kącie własnego podwórka. Sąsiadowi mało kto odważy się brudzić, z resztą sąsiad i tak ma swoje szambo i swoje problemy, a ponadto mógłby taki proceder niezgodny z prawem zgłosić odpowiedniemu organowi i powstałby problem.  Ewentualnie, żeby zaoszczędzić sobie kłopotu, buduje się szamba bez dna, wtedy nie trzeba wybierać, bo woda wsiąka wgłąb.

Sytuacja taka jest niedorzeczna, nieetyczna i nieekologiczna. Czy wypompowując szambo pomyślałeś o tym, że wszystkie chemiczne środki używane do sprzątania zanieczyszczają środowisko w sposób trwały? Nie rozkładają się, zostają w glebie, na której w przyszłości twoje dzieci zechcą posadzić marchewkę. A rośliny, pobierając z gleby wszelkie substancje, wchłaniają również zanieczyszczenia; zatem wylewając sobie szambo na podwórko, przyczyniasz się do tego , że twoje dzieci będą zjadać, za przeproszeniem, twoje g..na.

Co możesz zrobić? Można próbować wywalczyć kanalizację, ale to długoterminowa inwestycja. Szambiarki nie są tanie, ale co jakiś czas wybranie szamba nie zaszkodzi. Zwłaszcza, jeśli pomyślisz o tym, że można oszczędzać wodę – to osobny, rozległy temat.   Zakręcenie wody podczas mycia zębów czy zmywania to już naprawdę bardzo dużo! A najważniejsze, żebyś najpierw zaczął MYŚLEĆ o środowisku, i o tym, co z nim robisz.

 

About patriszkarch

Dostałam od życia kilka prezentów: wrażliwość na piękno, ukochanie dla świata, uwielbienie dla życia i umiłowanie dla pisanego słowa. Wszystkim co mam - dzielę się.

Posted on 30 czerwca 2012, in Ekologicznie, Świadomość and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Pokolenie Ikea

Cześć. Jestem Piotr C. Jestem blogerem, pisarzem i opowiadam historie.

Chwile ulotne

wszystko jest poezją...

nanibo

"Make art not war"

Ławki uliczne

Prezentujemy ławki uliczne oraz inne meble miejskie

Blog o Malarstwie - techniki i produkty malarskie

Blog o malarstwie - techniki, materiały, informacje

CyberJogin

Każdy przejaw ruchu to emanacja wszechobecnej świadomości której jesteśmy częścią. Czerp wewnętrzną moc u jej źródła.

Życie to gra

Into the wild.

Gdybym dorosła

rzecz o tym jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zacząć się nim cieszyć

Jb's home

Just another WordPress.com weblog

Nieznane brzegi

Dziennikarstwo i komunikowanie masowe. Opisuje Karol Kostrzewa

Rozwój i Świadomość

There are no ordinary moments...

%d blogerów lubi to: