Eko-wegetarianie

Ciekawa jestem ilu ludzi zwraca uwagę na to, co je. Nie chodzi mi o zastanawianie się: ‚dziś mam ochotę na….” tylko o świadomy wybór produktów spożywczych w taki sposób, aby zaspokajały one w optymalny sposób wszystkie nasze potrzeby, jednocześnie nie nadwerężając zbytnio kondycji naszej planety oraz naszego zdrowia.  Mam na myśli zrównoważoną dietę, produkty z upraw ekologicznych i nie, w żadnym wypadku nie mam na myśli mięsa. Dlaczego?

Ponieważ produkcja mięsa jest nieekologiczna. Jest najbardziej nieekologiczna ze wszystkich metod produkcji żywności, poza tym niejednokrotnie jest to produkcja bardzo niehumanitarna. Oczywiście nie należy wpadać w paranoję i zaraz płakać: „nie jem zwierzątek bo one czują” – nie, Matka Natura tak wszystko wymyślila, że zwierzątka zabijaja się nawzajem, i niestety, umierając – cierpią. Ale zwierzątka faszerowane hormonami, w ciasnych boksach, niekiedy nie wiedzace o istnieniu słońca – to jest niehumanitarne.Człowiek świadomy, empatyczny, nigdy nie powinien skazywać czującej istoty na cierpienie większe niż to konieczne! A masowa produkcja kurcząt czy prosiat jest nakierowana wyłącznie na zysk, pomijając całkowicie jakąkolwiek empatię.

Uprawa roślin jest  bardziej wydajna; zwierzęta potrzebują o wiele więcej miejsca pod wypas bądź produkcję paszy.  Żeby zaspokoić coraz większy światowy popyt na mięso, wycina się lasy nad Amazonką! Grunty, zamiast pod uprawę żywności, przeznacza się pod uprawę zboża paszowego, co pośrednio przyczynia się do wzrostu poziomu głodu na świecie. Dodatkowo  zwierzęta produkują olbrzymie ilości metanu, jednego z głównych gazów cieplarnianych, zaś gnojowica w dużych gospodarstwach najczęściej utylizowana jest poprzez wyrzucanie jej do najbliższej rzeki. Człowiek inteligentny, posiadający chociaż odrobinę świadomości ekologicznej, nie będzie jadł mięsa, albo będzie je spożywał w ilości minimalnej. Dlaczego? Ponieważ taki człowiek  zdaje sobie sprawę, że nie zmieni świata i nie wyplewi z niego całego zła; jedyne, co może zrobić, to zmienić siebie; a właśnie od takiej jednej małej zmiany w sobie zaczynają się te największe – światowe.

About patriszkarch

Dostałam od życia kilka prezentów: wrażliwość na piękno, ukochanie dla świata, uwielbienie dla życia i umiłowanie dla pisanego słowa. Wszystkim co mam - dzielę się.

Posted on 24 czerwca 2012, in Ekologicznie, Wege, Świadomość and tagged , , . Bookmark the permalink. 4 Komentarze.

  1. W życiu bym nie pomyślał, że interesujesz się ekologią 😀 Po Twoim blogu raczej spodziewałbym się jakichś obrazów itp. :>

  2. Szczerze mówiąc myślę, że łączenie inteligencji z wegetarianizmem to troszkę przesada. Jakby nie patrzeć jesteśmy istotami wszystkożernymi, a więc również i mięsożernymi 🙂 . Człowiek potrzebuje białka, które w przewadze znajduje się własnie w mięsie. Myślę, że pod tym względem bardziej trzebaby było skupić sie na czymś o czym wspomniałaś w innej notce. Równowaga. Jeść, tyle ile potrzeba, a nie w nadmiarze.Ponadto cytuje : ” Żeby zaspokoić coraz większy światowy popyt na mięso, wycina się lasy nad Amazonką! „. Czy przypadkiem nie wycina się ich również po to, by zasiać w tych miejscach pola, które są ewidentnie domeną wegetarian? 🙂 .

    • Lasy nad Amazonką są wycinane między innymi po to, żeby zakładać tam pola… pod paszę dla zwierząt, a nie pod żywność dla ludzi. Tak przynajmniej wynika z moich informacji 🙂 Poza tym w notce chodzi głównie o świadomość i zwracanie uwagi na to, co jemy. Dla mnie akurat wegetarianizm jest pewnym przejawem mojego światopoglądu, bo łączy się zarówno ze świadomym żywieniem, jak i z ekologią – chyba tylko dieta wegetarian jest jeszcze stosunkowo ekologiczna, i każdy, kto choć trochę chciałby się przyczynić do poprawy jakości naszego środowiska powinien zdawać sobie z tego sprawę. Nie twierdzę, iż jedzenie mięsa jest złe (chociaż spotkałam się kiedyś nawet z opinię, że mięso jest dla nas wręcz niezdrowe), jest po prostu nieekologiczne 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Pokolenie Ikea

Cześć. Jestem Piotr C. Jestem blogerem, pisarzem i opowiadam historie.

Chwile ulotne

wszystko jest poezją...

nanibo

"Make art not war"

Ławki uliczne

Prezentujemy ławki uliczne oraz inne meble miejskie

Blog o Malarstwie - techniki i produkty malarskie

Blog o malarstwie - techniki, materiały, informacje

CyberJogin

Każdy przejaw ruchu to emanacja wszechobecnej świadomości której jesteśmy częścią. Czerp wewnętrzną moc u jej źródła.

Życie to gra

Into the wild.

Gdybym dorosła

rzecz o tym jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zacząć się nim cieszyć

Jb's home

Just another WordPress.com weblog

Nieznane brzegi

Dziennikarstwo i komunikowanie masowe. Opisuje Karol Kostrzewa

Rozwój i Świadomość

There are no ordinary moments...

%d blogerów lubi to: