Ekologicznie

Dlaczego warto być eko?

Żeby to zrozumieć, trzeba porozglądać się dookoła. Co widzisz, kiedy się rozglądasz? Wyjrzyj przez okno, wyjdź przed dom. Co najbardziej ci się podoba?

Jeśli mieszkasz w mieście, gdzie możesz zobaczyć  tylko beton, współczuję ci. Jeśli mieszkasz lub mieszkałeś w mniejszym miasteczku – lepiej. Bo jeśli masz dom z podwórkiem, to pierwszą rzeczą, która rzuca ci się w oczy, jest zieleń.  Zieleń rozlewająca się, włażąca w oczy, wdzierająca się niemal siłą do domu, a razem z zielenią tysiące innych barw – czerwień kwiatów, błękit nieba, wszystkie kolory słońca.  Czy zauważyłeś kiedyś piękno zieleni, która cię otacza? Dlatego warto być eko.

Jeśli mieszkasz w mieście, otwórz okno. Co widzisz? co słyszysz? co czujesz? Na pewno nie zieleń. Ludzki organizm ma tę cudowną właściwość, że potrafi w takim stopniu przyzwyczajać się do nieprzyjemności, że przestaje je zauważać. Dlatego nawet nie wiesz o tym, że to, co czujesz po otwarciu okna to smród spalin, to co widzisz to martwa, betonowa pustynia z cherlawymi namiastkami roślin, a to co słyszysz to bynajmniej nie jest cisza – to niekończący się hałas. Czy wiesz, że są ludzie, którzy do tego stopnia wrośli w to nienaturalne środowisko, że przeraża ich prawdziwa, dzika przyroda? Przeraża ich autentycznie, na wsi mają katar sienny, w lesie alergię, w górach lęk przestrzeni. Czują się pewnie tylko w  przytulnie martwej, naprędce  żyjącej ciasnocie miasta. Naprawdę, jeśli nie jesteś jednym z nich, masz powód do radości.  W mieście nawet marchewki smakują inaczej. Mała, żywa marchewka od ciotki z działki,  a zwiędła marchewka z marketu – czujesz różnicę? Dlatego warto być eko.

Wiąże nas odpowiedzialność za miejsce, w którym żyjemy. Wiąże nas odpowiedzialność za miejsce do życia, które pozostawimy naszym dzieciom. Dlatego TRZEBA być eko.

Bardzo łatwo jest zapomnieć, że środowisko naturalne zapewnia nam życie. wciąż korzystamy z jego dóbr, z zasobów, które lada chwila mogą się skończyć. Środowisko bez nas poradziłoby sobie doskonale, ale my bez środowiska? Niekoniecznie.  Zamykamy się w domach, w miastach, nadajemy swojemu życiu niesłychane tempo, i zapominamy, że obok nas jest coś takiego jak środowisko. To , że swoim środowiskiem uczyniłeś dom czy  miasto, nie zwalnia cię z odpowiedzialności za przyrodę, która odżywia cię, myje,  i pozwala żyć. Jesteśmy częścią tego środowiska, częścią natury, organizmem biologicznym potrzebującym do życia tlenu wytwarzanego przez rośliny i czystej wody! Środowisko jest wewnętrznie spójne, jest dobrze działającą całością, a my, przez swoją nieświadomość, jesteśmy dla niego jak wrzód, jak rak, który powstał z komórek tego samego organizmu, który zabija, rozrastając się w swojej głupocie i nieświadomości. My, jako głupi, nieświadomi ludzie, jesteśmy dla środowiska jak rak, nawet nie wiedząc, że nie zawracając sobie głowy środowiskiem – wypompowując szambo za płot, jeżdżąc bez katalizatora w samochodzie –  zabijamy powoli siebie samych. Dlatego TRZEBA być eko.

About patriszkarch

Dostałam od życia kilka prezentów: wrażliwość na piękno, ukochanie dla świata, uwielbienie dla życia i umiłowanie dla pisanego słowa. Wszystkim co mam - dzielę się.

Posted on 11 czerwca 2012, in Ekologicznie, Natura, Świadomość and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Dokładnie, jak rak…Niektórzy działają na zasadzie ,,aby od siebie” dbając tylko o własne podwórko. A to tabliczka na jednym z cmentarzy http://www.fronolow.pl/photogallery.php?photo_id=3090 Dodam, że za bramą jest piękny las. Cóż :/

    • Śmieci wyrzucać za bramę – to takie strasznie przykre! I bardzo ludzkie, niestety…. Rzadko kiedy patrzymy dalej niż koniec własnego nosa (albo koniec własnego podwórka…)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Pokolenie Ikea

Cześć. Jestem Piotr C. Jestem blogerem, pisarzem i opowiadam historie.

Chwile ulotne

wszystko jest poezją...

nanibo

"Make art not war"

Ławki uliczne

Prezentujemy ławki uliczne oraz inne meble miejskie

Blog o Malarstwie - techniki i produkty malarskie

Blog o malarstwie - techniki, materiały, informacje

CyberJogin

Każdy przejaw ruchu to emanacja wszechobecnej świadomości której jesteśmy częścią. Czerp wewnętrzną moc u jej źródła.

Życie to gra

Into the wild.

Gdybym dorosła

rzecz o tym jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zacząć się nim cieszyć

Jb's home

Just another WordPress.com weblog

Nieznane brzegi

Dziennikarstwo i komunikowanie masowe. Opisuje Karol Kostrzewa

Rozwój i Świadomość

There are no ordinary moments...

%d blogerów lubi to: