O Ego

Czym jest ego? Najbardziej podstawową i pierwszą chyba definicję sformułował Freud, wyodrębniając trzy struktury – poziomy  ludzkiej osobowości: id, ego i superego, gdzie id odpowiada za najgłębsze, nieuświadomione, ‚brudne’ i nieakceptowane pragnienia; ego – jest to obraz samego siebie, akceptowany, zgodny z panującymi normami, powstały na skutek obserwacji i przekonań; superego jest to wyidealizowany obraz samego siebie – „taki, jaki powinienem być”, zawsze zachowujący się właściwie, myślący właściwie; w pewien sposób pełni rolę sumienia.  Freudowski model jest przestarzały, był w ciągu kolejnych lat wielokrotnie modyfikowany i udoskonalany.

Wszystkie trzy elementy obejmują mniej lub bardziej świadome aspekty osobowości – a czym jest osobowość? Zlepkiem przekonań na własny temat i na temat rzeczywistości,  modelami zachowań, zaczerpniętymi ze środowiska – a więc tworem sztucznym. Wszystkie trzy aspekty osobowości w ujęciu filozoficznym ujmuje się w jeden element – ego. Kiedy rodzi się dziecko, nie ma osobowości – jest ‚czystą kartą’, która zostanie zapisana przez rodziców, szkołę, przyjaciół, kochanków. Jednak dziecku, choć nie ma osobowości, nikt nie śmie odebrać istnienia. Czy to nie ciekawe? Dziecku, które nie potrafi się komunikować, nadaje się taką samą wartość, jak człowiekowi dorosłemu, z w pełni ukształtowanym systemem przekonań i wartości. Dlaczego? Dziecko, rodząc się, jest naturalnie nieświadome, błogie. Nieprzytłoczone całym tym ciężarem swojej osobowości, ma w sobie tyle energii! Jest radością, nie dźwiga za sobą bagażu swojego życia. Dopiero społeczeństwo uczy je, jak taki bagaż zbierać i ciągnąć ze sobą. Społeczeństwo kształtuje w dziecku wszystkie trzy struktury – id, ego i superego, jakby powiedział Freud. Ale Freud nie wspomniałby o tym, kim ono było, zanim pojawiła się osobowość. Bo nie zaprzeczymy, że kimś było, prawda? Czy to, kim było znikło, kiedy pojawiła się osobowość? Nie sądzę.

Wykształcona z biegiem lat osobowość ma umożliwić nam poruszanie się w społecznym świecie. Nie byłaby nam potrzebna, gdybyśmy zajmowali się tylko biologicznym aspektem życia, prawda? Jednak funkcjonowanie w społeczeństwie jest możliwe tylko dzięki wgranym wzorcom zachowań i schematom rozumowania. Bez nich bylibyśmy ‚dziwakami’, odmieńcami, nieakceptowanymi społecznie wyrzutkami. Zadziwiające jest to, że pomimo sztywności niektórych wzorców, o jednakowości ogólnych zasad rządzących społeczeństwem, wraz z narodzinami każdej nowej osobowości powstaje nowy, całkiem odmienny od innych zlepek cech charakteru. Każdy człowiek, wychowywany w odmiennej atmosferze i kształtowany przez odmienne wydarzenia wypracowuje swój własny model osobowości. Nieświadomość tego faktu i tej odmienności jest przyczyną niemal wszystkich problemów, z którymi borykamy się, wchodząc  w interakcje z innymi ludźmi. Myśląc, że każdy myśli tak samo jak my, nie przyjmujemy do wiadomości faktu, że przyczyną konfliktu jest po prostu inny punkt widzenia drugiej osoby. Uznanie tego wymaga wejścia na nieco wyższy poziom samoświadomości.

Jeśli zauważysz, ze ty myślisz w pewien określony, wyuczony sposób, natomiast myśli twojego szefa, współpracownika, przyjaciela biegną całkowicie innym trybem,  pojawia się świadomość  własnej odrębności. W rzeczywistości poczucie odrębności, oddzielenia od reszty świata  towarzyszy ci przez cały czas, odkąd w wieku dziecięcym nauczyłeś się odróżniać: moja stopa, moja ręka, nie moja stopa i nie moja ręka. W tym okresie również uczysz się utożsamiać ze swoim imieniem, zaczynasz posługiwać się sformułowaniem ‚ja’, ‚moje’, budujesz swój model świata, w którym umiesz się poruszać. Tak rodzi się twoja osobowość, ego, które zamka cię w znanym, bezpiecznym świecie. W rzeczywistości jest to tylko zbiór przekonań o sobie, zbiór myśli, a nie prawdziwy świat, prawda? Czasem w takim wymyślonym świecie pojawiają się niespójności i bardzo łatwo jest zburzyć  ten bezpieczny schemat i zranić cię. Dlatego bronisz się, budujesz mnóstwo zapór, mechanizmów obronnych, barier, które mają chronić twoją osobowość, twoje ego. Jednak gdzieś głębiej, w tobie, jest jeszcze coś. Nie ma związku z nawykami i schematami. Gdzieś w tobie jest pewna przestrzeń, ta sama, której doświadczysz, jeśli zatrzymasz wewnętrzny potok myśli i skupisz się na sobie. Przestrzeń, która pojawia się podczas głębokiej medytacji i skupienia. Jesteś w tej przestrzeni – i nie jest to twoje ego, tylko twoja prawdziwa Jaźń, twoja obecność. Jeśli jesteś samą obecnością, możesz zobaczyć swoje ego. Możesz obserwować uczucia, które nim sterują, myśli, które się pojawiają. Możesz zobaczyć, że ego – to nie ty.

About patriszkarch

Dostałam od życia kilka prezentów: wrażliwość na piękno, ukochanie dla świata, uwielbienie dla życia i umiłowanie dla pisanego słowa. Wszystkim co mam - dzielę się.

Posted on 10 czerwca 2012, in Świadomość and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Pokolenie Ikea

Cześć. Jestem Piotr C. Jestem blogerem, pisarzem i opowiadam historie.

Chwile ulotne

wszystko jest poezją...

nanibo

"Make art not war"

Ławki uliczne

Prezentujemy ławki uliczne oraz inne meble miejskie

Blog o Malarstwie - techniki i produkty malarskie

Blog o malarstwie - techniki, materiały, informacje

CyberJogin

Każdy przejaw ruchu to emanacja wszechobecnej świadomości której jesteśmy częścią. Czerp wewnętrzną moc u jej źródła.

Życie to gra

Into the wild.

Gdybym dorosła

rzecz o tym jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zacząć się nim cieszyć

Jb's home

Just another WordPress.com weblog

Nieznane brzegi

Dziennikarstwo i komunikowanie masowe. Opisuje Karol Kostrzewa

Rozwój i Świadomość

There are no ordinary moments...

%d blogerów lubi to: